Maski, odżywki, regeneracja, nawilżanie, odżywianie

Maski , odżywki , regeneracja , nawilżanie ,odżywianie  ….. czyli piekło i gąszcz pułapek 😉
 
Bez wiedzy nie uda się , bez podstaw nie uda się pielęgnacja .
Musisz przebrnąć te podstawy ,żeby zrozumieć na czym polega świadoma pielęgnacja Twojego  futrzaka . Przedstawię minimum ,które potrzebujesz znać . Te minimum da Ci maksymalny efekt pielęgnacyjny .
 
Równowaga PEH czyli proteiny , emolienty i humektanty 😊
 
Proteiny to cegiełki budujące nasz włos  np. keratyna , jedwab
Ale uwaga !!!!!!!!!!! Mogą się szybko nabudować i przeproteinować sierść dając efekt puchu, filc , plątania i „skrzypienia „
Dlatego pamiętaj ,żeby stosować proteiny co 3-4 mycie i po spłukaniu maski z proteinami koniecznie nałożyć maskę emolientową ( też do spłukania) . Taka zasada będzie pięknie wzmacniać włos bez ryzyka przeproteinowania .


Emolienty to powłoczka włosa , domyka , uszczelnia , wygładza to oleje roślinne ,woski i silikony . Szczególnie dobrze będą się sprawdzać u ras gładkowłosych, długowłosych . Można by się tutaj pokusić o stwierdzenie ,że to składniki odżywcze . Uważaj jednak na kokos nie każdy włos go lubi . Włos wysokoporowaty będzie się po nim puszył jeszcze bardziej . Bichonkowi przypasuje ale maltańczykowi już nie . No chyba ,że maltanek ma włos gruby , ciężki , lejący to olej z  kokosu mu spasuje .
Nadmiar emolientów to sierść strączkowa, posklejana , oklapnięta. Rada : wystarczy umyć mocnym szamponem oczyszczającym aby pozbyć się nadmiaru emolientów
 
Humektanty czyli nawilżacze : miód, lecytyna , pantenol ,aloes , gliceryna itd. Uwaga na glicerynę może powodować puszenie w zależności od warunków otoczenia . Bichonkowi nie przeszkadza ,ale maltanek może być nie usatysfakcjonowany 😉 Podobnie działa aloes !


 
Jaka zatem jest reguła stosowania ??
 
Przy zdrowym włosie stosujemy maski humektantowe i  emolientowe lub humektantowo-emolientowe a co 4 mycie maskę proteinową z maską emolientową .
 
Oczywiście ,kiedy chcemy uzyskać puszystość będziemy stosować te maski, które bogatszy mają skład pod kątem humektantów a jeżeli zależy nam na tafli wybierzemy mocniejsze pod kątem emolientów. Jeżeli włos jest prawidłowo nawilżony , mięsisty ,gładki stosujemy profilaktycznie i zachowawczo maski emolientowo – humektantowe lub na przemian jedno mycie emolienty a drugie humektanty lub podczas jednej kąpieli maskę humektantową a potem emolientową ( nigdy na odwrót ).
I proszę pamiętaj zmieniaj maski , nie używaj jednej przez rok bo przedawkujesz 😉 Nawet najlepiej dopasowana maska w pewnym momencie przestanie przynosić dotychczasowe efekty.


 
Co w przypadku włosa zniszczonego ? Wtedy musimy ocenić jego porowatość , stopień zniszczenia i potrzeby pod kątem np. nawilżenia . W takiej sytuacji należy ułożyć pielęgnację niezwykle precyzyjnie ,żeby pomóc a nie zaszkodzić. I należy pamiętać ,że po wyprowadzeniu włosa pielęgnację trzeba zmienić pod kątem jakości włosa. W takich przypadkach należy poprosić o pomoc groomera .
Proponowane przeze mnie maski tworzę na podstawie równowagi PEH i pod kątem rodzaju sierści. Rodzaj sierści dzielę na puszysty ala bichon oraz gładki i długi włos ala maltańczyk . Oczywiście ten podział dotyczy też innych ras czy kundelków . Dla mnie taki podział jest łatwy do zobrazowania o jaki włos chodzi bo bichony i maltańczyki mają sierść skrajnie różną 😊
 
W przypadku sierści zniszczonej te maski można łączyć pod kątem problemu .
 
Żelazną zasadą nakładania masek jest fakt ,że włos musi być odsączony z wody i to dość dokładnie. W przeciwnym razie maska spłynie. Po nałożeniu maski paluszkami delikatnie ją wczesuję . Jak długo trzymam ? Ja krótko bo jestem niecierpliwa , ale idealnie byłoby 10 min. Kolejna czynność to spłukanie maski i odsączenie włosa w bawełnianą tkaninę . Ręczniki niestety niekorzystnie wpływają na sierść . Ja odsączam poszewką bawełnianą , drugą owijam psa i na to dopiero ręcznik 😉
 
Pamiętaj ,że tylko systematyczna prawidłowo dobrana pielęgnacja i odpowiednia metoda stosowania przyniesie efekty. Nie oczekujcie cudów po jednym użyciu jeżeli przez miesiące  dbaliśmy o sierść nieświadomie i przypadkowo chociaż zapewne z nadzieją i zaangażowaniem 😉  Nie stosujcie pół środków, nie idźcie na skróty nie omijajcie żadnej podanej tutaj zasady bo się nie uda . Stracisz tylko czas , pieniądze i resztki włosa .